9 Şubat 2023, Perşembe

İran’da ‘Mahsa Amini’ protestocularına ilk idam cezası infaz edildi

Oluşturma
10 Aralık 2022, Cumartesi 10:47

Güncelleme
10 Aralık 2022, Cumartesi 10:48

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini‘nin “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle “ahlak polisi” tarafından gözaltına alındıktan sonra ölümü üzerine başlayan gösterilerle ilgili  idama mahkum edilen bir kişinin cezasının infaz edildiği bildirildi.

İran Yargı Erki‘ne bağlı Mizan Haber Ajansı‘na göre, ekimde başkent Tahran‘da, Settar Han Caddesi‘ndeki protestolar sırasında soğuk silahla vatandaşları tehdit ettiği ve bir güvenlik görevlisini yaraladığı” iddiasıyla Devrim Mahkemesi tarafından ölüm cezasına çarptırılan Muhsin Şikari adlı gösterici bu sabah idam edildi.

‣ Bir halkın özgürlük mücadelesi: İran’da zorunlu başörtüsü yasası gözden geçirilecek
‣ İran’da protestolar sürüyor: İdamı istenenlerden bazılarının cezaları onaylandı
‣ İran’da üç günlük genel grev ülkeyi felç etti

Suçlama: Devlete karşı savaş açmak

Haberde, idam edilen kişinin, “ateşsiz silah taşımak, yolu kapatmak, araçları durdurmak, güvenliği ihlal etmek, milis güçlerle (Besic) çatışma, bir güvenlik görevlisini yaralama, korku ve dehşet salma gibi eylemlerle devlete karşı savaş açmak” suçlamasıyla 20 Kasım’da idama mahkum edildiği, daha sonra Yüksek Mahkeme tarafından da cezasının onaylandığı kaydedildi.

Muhsin Şikari, İran’da Mahsa Emini protestolarıyla bağlantılı idam edilen ilk gösterici oldu.

Ülkede yaklaşık 3 aydır devam eden gösterilerle bağlantılı olarak şu ana kadar 11 kişi idama mahkum edilmişti. Devrim Mahkemeleri tarafından verilen idam kararlarının Yüksek Mahkeme tarafından onaylanması gerekiyor. Yargı Erki Başkanı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, 6 Aralık’ta yaptığı açıklamada, idama mahkum edilen kişilerden bir kısmının cezalarının onaylandığını ve yakında infaz edileceğini belirtmişti.

İran Ceza Kanunu‘na göre, “kamu düzenini bozmak, yeryüzünde bozgunculuk yapmak ve devlete karşı savaş açmak” gibi suçları işleyenler idam istemiyle yargılanıyor.

Kaynak: Yeşil Gazete