İzmir Devlet Tiyatrosu'nun ''Hacı Bektaş'' Oyunu 23 Ocak'ta Hacıbektaş'ta Sahnelenecek

İzmir Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenecek oyun 23 Ocak Pazar günü Hacıbektaş Kültür Merkezinde izleyiciyle buluşacak. Hacıbektaş Belediyesi tarafından organize edilen tiyatronun biletleri 10 liradan satılıyor. Biletleri Hacıbektaş Belediyesi ve salon girişinden temin edebilirsiniz.

Oscar 2023: Everything Everywhere All At Once yedi ödülün sahibi oldu Oscar 2023: Everything Everywhere All At Once yedi ödülün sahibi oldu

OYUNUN KONUSU

13. yüzyılda Selçuklu hakimiyeti altında bulunan Anadolu, Moğol istilası tehdidi altında zor zamanlar geçirmektedir. Siyasi kargaşa ve savaş tehdidine karşın, inanç ve felsefenin insan sevgisiyle harmanlandığı dergahlar, erenlere, aşıklara, kendilerini Hak yoluna adayan dervişlere ev sahipliği eder. Hacı Bektaş Veli  de, Horasan'dan Anadolu’ya uzanan yolcuğunda Ahi Evran’dan Tapduk Emre’ye, Yunus Emre’den İshak beye nice önemli isimle karşılacak, kesişen yollar onun düşün dünyasını şekillendirecektir. Anadolu kültüründe çok önemli bir yere sahip olan Bektaşiliğin temellerinin atıldığı tarihsel süreci konu edinen oyun, onu düşünsel bir olgu olduğu kadar bir yaşam biçimi olarak ele almakta, kendine has renkleri ve motiflerine ışık tutmakta, tarihten sanata, kültürden düşünme  biçimine değin Anadolu yaşamını nasıl etkilemiş olduğuna dair ayrıntıları gözler önüne sermektedir.

Kaynak: Haber Hacıbektaş