9 Şubat 2023, Perşembe

Koca Bakanlığın Yapamadığını Hacıbektaşlı Gençler Yaptı

Oluşturma
11 Mayıs 2022, Çarşamba 21:09

Güncelleme
11 Mayıs 2022, Çarşamba 21:09

Koca Bakanlığın Yapamadığını Hacıbektaşlı Gençler Yaptı

 

Kültür Bakanlığına bağlı Hacıbektaş Kültür Bakanlığı Semah Ekibi 1997 yılında 30 kişilik bir kadro ile kurulmuştu.  Zaman içerisinde kurum değişikliği ve tayinlerle 30 kişiden  (5 semahçı 3 zakir)  8 kişiye kadar düşen ekip uzun süredir semah dönemez durumda.

Uzun süredir Kültür Bakanlığı’na semah kadrosuna takviye yapılması konusunda da talepler iletiliyor.

Konuyla ilgili daha önce (10.03.2021) açıklama yapan Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok, Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Kültür Bakanı Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’a konuyu bizzat ilettiğini ayrıca 17.02 2021 tarihinde de bakanlığa resmi bir yazı yazdıklarını ancak her hangi olumlu bir dönüşün henüz olmadığını belirtmişti.

Başkan Altıok yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı;

”Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı ve ilçemizde faaliyet gösteren Kültür ve Turizm Bakanlığı Hacıbektaş Semah Ekibi’nin hem Semahçı hem de Zakir kadrosunda personel eksiği bulunmaktadır. Ekibimizin şu an toplamda 8 personeli vardır ve bunun üçü Zakirdir.  2021 UNESCO yılı vesilesiyle ekibin sayısız gösteriye çıkacak olması göz önüne alındığında ekibe takviye yapılmasının kaçınılmaz olduğunu ve ekibin en az 30 kişiye çıkartılması gerektiğini bizzat bakan beye ve yardımcısına ilettim. Sonrasında da resmi yazıyla da belediye olarak başvuru yaptık.

Personel seçiminin daha önce de olduğu gibi yine  Belediyemiz inisiyatifine bırakılmasını, bir semah ekibi topluluğunun Alevi-Bektaşi Kültürünü tanıyan, bu kültürde yetişmiş, bu kültüre hizmeti kendisine görev sayan ve liyakat sahibi kişilerden oluşması ve belirlenmesi gerektiğini de ayrıca bakan beyle yaptığımız görüşmede ilettim.”

Aradan bir yılı aşkın süre geçmesine karşın konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı en ufak bir adım atmadı.

Ancak bu süre içerisinde, Hacıbektaş Belediyesi ve Hacıbektaş Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile gönüllülerden oluşan bir gurup, Harun Kayacı ve Müfide Orhan‘ın rehberliğinde semah kurslarına başladı.

Bugün gelinen noktada Hacıbektaş’ta gönüllülerden oluşan 40 kişilik bir semah ekibi oluştu. Öyle ki Hacıbektaş Kültür Bakanlığı Semah Ekibi yerine resmi etkinlikler de dahil çok etkinlikte artık gönüllülerden oluşan Hacıbektaş Semah Ekibi semah dönmekte.

Alevi-Bektaşi Kültürünün ibadetlerinden birisi ve UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültür Mirası olarak kabul edilmiş olan SEMAH, maalesef  Hacıbektaş’ı dillerinden düşürmeyen ama iş Alevi Bektaşi toplumuna istihdam sağlamaya geldiğinde lal olan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından pek umursanmasa da Hacıbektaşlı gençler koca bakanlığın yapamadığını yapıp, gönüllü şekilde bu kültürü yaşatma konusunda büyük bir adım attılar.

Gelinen noktada, hali hazırda eğitimini tamamlamış, Hacıbektaş Semah Ekibi gönüllülerini, Kültür ve Turizm Bakanlığı kadrosuna alıp, Alevi Bektaşi Toplumunun da bu devletin istihdam olanaklarından faydalandığını bu topluma göstermek çok da zor olmasa gerek.

Tabi yılı aşkın bu konuyla ilgili taştan kayadan ses gelip Kültür ve Turizm Bakanlığından en ufak bir ses gelmeyince de, Kültür ve Turizm Bakanlığı Semah Ekibinin kalan 8 personelini de çeşitli kurumları yollayıp, ekibi tamamen lav etme ihtimallerinin de olduğu düşünülebilir.

Konu kamuoyunun takdirinedir…