Soba Zehirlenmelerine Dikkat! Şiddetli Rüzgar Gece Boyu Devam Edecek

Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü Bölgesel Tahmin ve Uyarı Merkezi  tarafından yapılan uyarıların ardından Hacıbektaş'ta şiddetli rüzgar ve fırtına etkili oluyor. Gece boyu devam edeceği tahmin edilen şiddetli rüzgar ve fırtına konusunda, özellikle soba zehirlenmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. Kat kaloriferi kullanılan müstakil evlerde de şidetli rüzgarın etkisiyle yaşanacak olumsuzluklara dikkat edilmesi büyük önem taşıyor.
Kış aylarında meydana gelen başta bilgisizlik ve dikkatsizlik olmak üzere, bazı tedbirlerin alınmamasından kaynaklı ihmaller sonucunda gerçekleşen karbonmonoksit zehirlenmelerine bağlı ölüm olayları hepimizi derinden üzüyor.
Vatandaşlarımızın benzeri olaylarla karşılaşmamaları için aşağıda belirtilen hususlara dikkat etmeleri büyük önem taşıyor.

SOBA ZEHİRLENMELERİNE KARŞI ALINACAK TEDBİRLER

• Soba yakılırken sobanın en fazla dörtte üçü doldurulmalı, tamamı doldurulmamalıdır, • Tutuşturma mutlaka üstten yapılmalıdır, • Sobanın çabuk yanması için benzin vb. yanıcı sıvı maddelere başvurulmamalıdır, • Bacaların yıl içerisinde en az iki defa yıllık bakımları yapılarak temizletilmeli ve tıkanıkları açılmalıdır, • Tavanın soba bacasından, bacanın ise çatıdan en az bir metre kadar yukarıda olması gerekmektedir, • Soba / dirsek / boru  eklem yerleri duman sızdırmamalı ve kontrol edilmelidir, • Baca üzerinde baca şapkası bulunmalı, bacanın bu şekilde tıkanması engellenmelidir, • Sobaya yakın yerlerde uyunmamalı, mümkünse belli zaman aralıklarıyla kalkılıp soba kontrol edilmelidir, • 2 saat arayla sobanın bulunduğu odanın camları açılmalı ve havalandırılmalıdır, • Sobanın bulunduğu ortamda bulunan insanların gözleri kızarmaya başlarsa soba hemen söndürülmeli ve yakıtı değiştirilmelidir.

ZEHİRLENME BELİRTİLERİ Zehirlenme belirtileri kişiden kişiye değişmekle birlikte, başlıca genel belirtiler şunlardır:

Kısa soluk alma, göğüste sıkışma, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma, rehavet çökmesi, göğüs ağrısı, kaslarda halsizlik ve genel halsizlik, bilinç kaybı, terleme, kulak çınlaması ve kaslarda gevşeme.
Vatandaşlarımızın, özellikle sobaların yanlış kurulumu ve yakılması, baca temizliği, standartlara uymayan yakıt kullanımı, soba-baca bağlantısının sağlıklı yapılmaması vb. nedenlerle zehirli gazın teneffüs edilmesi sonucu meydana gelen soba zehirlenmeleri konusunda dikkatli olmaları, yaşanan olumsuz ve üzücü olayların önüne geçilmesi açısından büyük önem arz etmektedir.