59. Ulusal 33. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri Yarın Başlıyor

Hacıbektaş Belediyesi'nin düzenlediği ve Alevi Bektaşi Kurumlarının katılımı ve desteği ile icra edilecek olan 59. Ulusal 33. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri yarın başlıyor. Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok yaptığı açıklamada; ”Hacıbektaş Belediyesi olarak düzenlediğimiz 59. Ulusal 33. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinliklerimize, yüreğinde Hacıbektaş ve Hacı Bektaş Veli sevgisi taşıyan tüm Canlarımızı bekliyoruz.” dedi.

İşte Program

15 Ağustos Pazartesi Programı

59. Ulusal 33. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri 15 Ağustos Pazartesi günü Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtına saat 13.00’de çelenk sunma ile başlayacak. Saat 15.00’de Hacıbektaş Belediye Toplantı Salonunda Alevi-Bektaşi Kurum Başkanları Değerlendirme Toplantısı yapılacak.

''Şarkılar Bizi Söyler Bizde Şarkı Söyleriz'' etkinliğine davet ''Şarkılar Bizi Söyler Bizde Şarkı Söyleriz'' etkinliğine davet

16 Ağustos Salı Programı

16 Ağustos Salı günü ilk program; Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Büyük Salonda düzenlenecek Laik Eğitim konulu panel saat 14.00’de. Katılımcılar, Kadem ÖZBAY Eğitim-İş Genel Başkanı, Doç.Dr. Ahmet YILDIZ Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi. Hacı Bektaş Veli Müzesi 2.Avlusunda 15.00.’de Ankara Karikatürcüler Derneği tarafından 2021 UNESCO Hacı Bektaş Veli’nin Hakk’a Yürüyüşünün 750. Yıl Dönümü Konulu Karikatür Sergisi sergisi ve saat 15.30’da Hacıbektaş Kültür Merkezi Fuaye Salonunda Yağlı Boya Atatürk Resim Sergisi düzenlenecek. Saat 17.00’de Beştaşalar ziyaret yerinde yenilenen Cemevi ve mesire alanının açılışı gerçekleştirilecek. Saat 18.00’de ise Hacı Bektaş Veli Dergahı ziyaret edilecek ve yine saat 18.00’de Hacı Bektaş Veli Dergahı 1. avlusunda birlik cemi yapılacak.

59. Ulusal 33. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri Protokol Programı 

59. Ulusal 33. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri protokol programı 16 Ağustos Salı günü saat 19.30’da Çilehane Kemal Kılıçdaroğlu Kültür Merkezinde yapılacak. Protokol programında, Hacıbektaş Gönüllüler Semah Ekibi semah sunumunda bulunacak. Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından  Alevi-Bektaşi Derneklerinin Değerlendirme Toplantı Bildirisini okunacak. 29. Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödül Töreninin ardından Turhan Alıcı’nın sunumuyla  türkü ve slaytlarla Şeyh Bedrettin Destanı (Nazım Hikmet) sahnede olacak. Protokol programı Cem Adrian’ın etkinlikler için hazırladığı özel repertuvarlı konseri ile son bulacak. 16 Ağustos salı günü Cumhuriyet Meydanında program yok.

17 Ağustos Çarşamba Programı

17 Ağustos Çarşamba programı Mistik Hırka Dağı-Kutsal Ardıç Ağacı ve Doğa Yürüyüşü Kamplı Etkinlik ile başlayacak. Katılımcılar sabah 07.00’de Hacıbektaş Cumhuriyet Meydanı’ndan hareket edecek. Saat 13.00’de Çilehane’de Hasret Gültekin heykeli açılışının ardından, saat 14.00’de Hacı Bektaş Veli Dergahı önünde Hasret Gültekin anısına Aşure dağıtımı yapılacak. Saat 15.00’de Hacıbektaş Veli Kültür Merkezi Büyük Salonda HÜNKAR isimli tiyatro gösteriminin ardından, yine aynı yerde Erdal ERZİNCAN, Mercan ERZİNCAN,  Yılmaz ÇELİK, Deniz TÜRKAN ve Gülseven MEDAR’ın katılımcısı olduğu bir müzikal söyleşi yapılacak. 17 Ağustos Çarşamba Cumhuriyet Meydanı’ndaki konser 19.30’da başlayacak. Konserde Anadolu Bilim Kültür ve Cem Vakfı Ümraniye Cem Evi Semah Ekibi, Cihan ÇELİK, Rıza ASLANDOĞAN,  Erdal BEYAZGÜL, Yusuf GÜL, Hüseyin ARSLAN, Erdem PANCARCI, Erkan AKALIN,  Tolga SAĞ, Belkıs AKKALE ve Arif SAĞ sahne alacak.

18 Ağustos Perşembe Programı

18 Ağustos Perşembe saat 14.00’de Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Büyük Salonunda Ozanlar Geçidi yapılacak. Ozanlar Geçidinin katılımcıları; Ozan Gazi ÖZDEMİR, Meliha ENGİN, Güzelşah Mevlüt ÇAĞLAYAN, Mehmet KUNDAK, Kulcan İlyas ŞİMŞEK, Kamber NAR, Kenan ŞAHBUDAK Hüsnü İYİDOĞAN, Mehmet Ali ERÖKSÜZ, Ümit ÖZDİLEKLİ, Aşık YORGUNİ ve Halil DAYLAK. Yine Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Büyük Salonunda saat 16.00’da Turhan Alıcı’nın sunumuyla  türkü ve slaytlarla Şeyh Bedrettin Destanı (Nazım Hikmet) sahnede olacak. 18 Ağustos Cumhuriyet Meydanındaki konser saat 19.30’da başlayacak Konserde Pir Sultan Abdal 93’lüler Semah Ekibi, Şahin AYDIN, Umut GÜLER, Yusuf DUMLUPINAR, Muharrem TEMİZ, Cengiz ÖZKAN, Zeynep KARABABA, Ender BALKIR, Devrim SEYREK ve İlkay AKKAYA sahne alacak.